Přeskočit na obsah

VAŘENÍ JE VÁŠEŇ

Prošla jsem ročním výcvikem v práci s traumaty – jak pracovat sama se sebou a zároveň jak být podporující pro druhé při procesech změn.

Jeden hostující lektor Kalman Horvát s námi dělal test našich jedinečnosti, našich talentů. A mým talentem je autorita a vášeň. Pro mě je to přesné vystižení mé práce.

Autorita

Autorita vnáší řád, pevný režim a kontrolu to je výživové poradenství – je třeba jíst pravidelně, dodržovat pravidla v tom co jíst, jak a kdy to jíst a pak kontrolovat, zda vše probíhá tak, jak má. Totéž platí pro pohyb a péči o svou psychickou kondici.

Vášeň

A pak je ta vášeňnadšení pro nové věci, tedy pro nové potraviny, nové chutě a tady jsme u vaření. Miluju svojí kuchyň, kde můžu vařit, zkoušet, rozvášnit se. Je pravda, že zpočátku byly i pokusy, které nakonec jedly jen slepičky, ale byl to zážitek a přišlo vylepšení a nakonec „slepičí“ začátky patří k mým nejoblíbenějším receptům.

Když se naše firma stěhovala, tak jsem půl roku neměla možnost dělat kurzy vaření (v loňském roce 2020 jsem také nemohla dělat své milované a vášnivé kurzy vaření) a zjistila jsem, jak moc je pro mě tahle vášnivá část mé práce důležitá. Když Vám budu 5 minut vyprávět o tom, jak si máte upéct dort bez mouky, tak na mě většinou všichni koukají a čtu jim v očích „to myslí vážně?“, „to nejde“, „dobře, tak až se budu nudit, a nebudu mít co dělat a budu mít doma všechny suroviny nakoupené, tak to MOŽNÁ zkusím“.

Když ale dám ten teoretický dort na talíř a řeknu „ochutnejte“, tak během pár vteřin vidím překvapení a vášeň v očích a slyším „ono je to fakt dobrý“. „a fakt je to ten zdravý dort?“. A pak letí další věta „pošlete mi prosím recept?“

Tohle mi teď půl roku chybělo a jsem za to vděčná. Protože, až když vaření nebylo, jsem si uvědomila, jak moc je důležité. Že prostě o chuti se nedá vyprávět, chuť musíte prožit!


Proto mám velkou radost, že znovu začnou kurzy vaření, kde budeme ochutnávat, patlat rukama, z obyčejných (dostupných všude) surovin vytvářet neobyčejná jídla, chuťové zážitky.
Na tohle všechno a ještě mnohem víc vás, milé ženy, zvu.


Jsem žena a umím vařit snadno, rychlé recepty, chutné recepty a sdílet poznané se ženami. Neumím naučit vařit muže. Umím předat muži recept a odkontrolovat, že dodržel postup, to je ta autorita ve mně, ale neumím ho naučit hrát si s tím receptem, užít si to – to je ta vášeň.
Zjistila jsem, že ženská vášeň se liší od té mužské, takže s vášní už se s muži při vaření potkat neumím. Pro mě je vášeň při vaření v kruhu žen.


Těším se na společné tvoření, kde vzniká nejen báječné, chutné a zdravé jídlo, ale i radost a potěšení ze setkání.


Zveřejněno 19.7.19 na webu www.kondicepro.cz