Přeskočit na obsah

Vaření na 5 minut z počítače. Je to vůbec možné? ANO!

Jak už jsem psala, vaření je pro mě vášeň. Je to můj způsob kreativního vyjádření a zároveň je to pro mě pocta, že můžu pro své nejbližší připravovat jídlo. Pod rukama mi projdou suroviny, do nich se otiskne moje energie, energie mých myšlenek, které jsem při vaření měla. A moje rodina mi natolik důvěřuje, že jídlo mnou připravené sní.

Téměř vždy jedí s láskou, někdy i vylizují talíře, aby nic nezbylo a pochvalují si. Složí pochvalu i mě za chutné jídlo.

A jsou zdraví.


Zdraví se skládá z více aspektů – hraje tam roli zdraví fyzické, psychické a duševní. Na všechny faktory má jídlo vliv.


Možná znáte výzkum pana Masaru Emota, který prokázal, že voda má paměť a že do ní lze otisknout slovo a emoce. Dělal fotky krystalů vody, na kterou působily slova jako láska nebo válka. Stojí za to se na fotky podívat, protože jeden obrázek je víc než tisíc slov.

Možná od něj znáte pokus s rýží – do dvou sklenic dáte vařenou rýži a na jednu sklenici napíšete slovo láska a každý den jí chodíte vyznávat lásku a říkat láskyplná slova. Na druhou sklenici napíšete nějaké sprosté slovo a zase chodíte sklenici denně spílat. A po nějaké době hle – ve sklenici láska je rýže stále jedlá, ale ve sklenice druhé je rýže jedna velká černá táhnoucí se plíseň. Vypadá to stejně, jako se vlákna černých myšlenek táhnou celým naším tělem. Jestli tenhle pokus znáte, ale nikdy jste si ho neudělali, tak vás nabádám, vlastně prosím, udělejte to. Stokrát vám někdo může něco říkat, vy tomu třeba i uvěříte, ale je to víra jen v hlavě. Když to ale prožijete, čili když se pokusu aktivně zúčastníte, tak vás to změní. Poznání nezůstane v hlavě, ale přenese se do srdce, stane se z něj váš prožitek a ten vás změní. Ještě víc uvěříte tomu, jakou mají slova a myšlenky moc, jak silně jejich energie působí. Na všechno. Tedy i na to, co vaříte. Proto vnímám vaření pro sebe i pro rodinu jako výsadu, je v mé moci dát do připravovaného jídla lásku, radost, vděčnost, odhodlání, pokoru a nebo taky zmar, smutek, vztek, apatii, zkrátka zkázu.


Kdysi jsem slyšela větu že „Kdo vaří, má v rukou zdraví svých strávníků.“ Tenkrát jsem větu chápala tak, že jsem zodpovědná za to, aby výběr surovin byl kvalitní. Jak už jistě tušíte, chápání této věty se mi diametrálně posunulo a dokonce jsem přesvědčená o tom, že i když kvalita vstupních surovin není přímo super (čili nepoužívám bio potraviny, ale jen „obyčejné“ vstupní suroviny z konvenčního zemědělství), tak když jsem u vaření přítomná, tedy vařím v pozici „tady a teď“ a vložím do jídla tolik lásky, kolik jen můžu, tak má jídlo daleko větší přesah než jen kvalitní suroviny.


Vaření je pro mě forma meditace, modlitby, koncentrace, kreativity, radosti, jedním slovem vaření je moje vášeň.


Na konci roku 2020 jsem plně přijala, že nevím kdy budu moct zase pořádat kurzy vaření a kdy bude možné zase sdílet se ženami při osobních setkáních.

A tak jsem začala tvořit video recepty. Fotím jednotlivé kroky při postupu vařeného receptu a pak vložím mluvené slovo, co je na receptu důležité, na co si dát pozor, kde je jeho vyjimečnost.

Jeden recept trvá 4-5 minut. K video receptu je přiložen i návod ve wordu, kolik čeho máte dát a pak postupovat s tím že věřím tomu, že když to uvidíte a uslyšíte, tak pak už bude snadné uvařit jen podle přečteného postupu.


Nebylo to snadné, protože online svět příliš neovládám, vlastně skoro vůbec, neumím profi fotit a mohlo by tu být ještě mnoho a mnoho vyjmenovaných strachů a obav, ale já jsem se rozhodla to zkusit. Protože když budu čekat na to, až se naučím perfektně připravit online recept, tak to taky může trvat roky.


A tím jsem se vrátila k podstatě, že jsem hledala možnost, jak s vámi vařit, když není možné pořád kurzy vaření osobně.


A tak rovnou předesílám, výroba receptů je hodně amatérská, ale je to vytvořené nejlépe, jak umím a je to vytvořené s láskou a radostí. A hlavně ta jídla jsou chutná, zdravá, rychle uvařená. Takže forma možná pokulhává, ale obsah je fantastický.


Jeden recept stojí 45 Kč. K zakoupení stačí napsat mi mail jenikova@kondicepro.cz a já už se postarám o zbytek.
Níže jsou fotky receptů, které jsem vytvořila v první vlně, jsou to věci, co jsem vařila o vánocích.

Přeji Vám, ať při vaření máte stejné potěšení z tvoření, jako já.


Brokolicový salát

Květákový salát s arašídovou omáčkou

Celerové ragú s kurkumou a rozinkami

Ragú se zelím, rajčaty a tahini

Paprikové soté

Zeleninovo-houbová polévka

Čoko mléčný řez

Čokoládová pěna

Všechny recepty jsou vhodné do nízkosacharidové stravy, do redukčního režimu. Všechny jsou bez mouky, bezlepkové.
Ve slaných receptech je vysoké množství zeleniny, takže příjem minerálů a vlákniny.
Sladké recepty na oslazení používají xylitol, erythritol nebo kokosový cukr.

Která fotka Vás zaujme, že byste měli chuť recept vyzkoušet, tak stačí napsat na mail jenikova@kondicepro.cz