Co s námi dělají seriály

I Bůh při stvoření světa sedmý den odpočíval! Už to samo o sobě by nás mělo přimět k regeneraci svých sil. Přijmout se vší pokorou fakt, že nejsme stroje, ale lidé.

Je důležité si uvědomit, jestli to, co považujete za odpočinek, skutečně pro Váš organismus odpočinkem je. Když se např. večer díváte na horor nebo nějaký bojový film, tak děj filmu ve Vás vyvolává určité reakce stresového původu, jako by se film stal realitou Vašeho mozku a tudíž i těla. A když to ve filmu „nějak“ uzavřou, hrdina zvítězí nad zlem, tak pro Vás to ale v tu chvíli nekončí. Hrdina svůj stres vybil v boji, útěku atd., vyhrál a jeho tělo je v klidu, má svůj happy end. Ovšem ve Vašem těle je adrenalin připravený na boj, útěk, zkrátka nějaké vybití.
Je prokázané, že pokud Vás jakákoliv virtuální realita (počítačová hra, film) vtáhne do děje, tak mozek reaguje tak, jako by to byla skutečnost. Naprosto reálně vyrábí látky, které odpovídají tomu, na co se díváte. Je třeba vzít v úvahu, že 80% všech vjemů, které naše tělo dostává a na základě kterých se „nějak“ chová, zprostředkovávají oči.
Oči jsou ten orgán, který tělu dává nejvíc informací o tom, co se děje venku a na základě toho pak tělo přiměřeně reaguje. A jsou to právě oči, které se dívají na daný film či hru a přenášejí do mozku vjemy, které mozek vnímá jako realitu. Zařídí, aby byl organismus připraven, nikoliv na spánek, ale na boj či útěk. Začnou se produkovat hormony stresu, krev se přesune do svalů, aby mohly okamžitě začít pracovat na plný výkon, přizpůsobí se cévní systém, tělesná teplota, zkrátka všechny funkce našeho organismu.
Pokud si tedy hned po takovém filmu půjdete lehnout a spát, tak Váš
odpočinek nebude kvalitní. Usnete, to ano, ale regenerace sil nebude uspokojivá. Tělo se totiž nejdřív bude muset zbavit látek, které jste nevyužili, uklidnit svalové napětí a teprve pak přijde čas na obnovu Vašich psychických a fyzických sil.

A abychom si obrázek dokreslili v plných barvách – jestliže při daném filmu ještě pojídáte nějaké pochutinky, třeba brambůrky nebo oříšky, či si dáte sklenku vína nebo pivo, tak tím celkovou regeneraci ještě oddálíte. Protože až tělo „vyklidní“ svaly, tak začne trávit a zpracovávat jídlo,které jste snědli, případně ještě v játrech odbourávat alkohol. A než to všechno stihne, tak už skoro svítá. A danou noc regenerace, čili kontrola a případná oprava všech Vašich systémů neproběhla.

Druhý den je tělo unavené, má větší potřebu cukrů, horší koncentrovanost a snadněji udělá chybu. A co že je ta chyba? Třeba přehlédne infekci, která se do těla nějak dostala nebo díky únavě zasáhne pozdě. A my dostaneme rýmu, nebo nás začne bolet hlava.

Jak vidíte všechno se vším souvisí – nekvalitní spánek může být jednou z příčin, proč máte neovladatelnou chuť na sladké a díky tomu stále bojujete s váhou.
Proto je vhodné před spaním dělat něco, co uklidňuje a navozuje příjemný pocit. Moje kolegyně čte Saturnina, už ho přečetla asi 50x. Vhodná je i krátká relaxace nebo uvolňující hudba, levandulový polštářek, lehká masáž šíje od partnera, cokoliv, co Vás příjemně uvolní a navodí pohodu pro spánek.

Posted in Nezařazené.

Napsat komentář