Domácí lékárnička nejen pro děti

Rýma a kašel nás
prakticky trápí celoročně a to jak malé tak velké. Při jarním aprílovém počasí, podzimních či zimních plískanicích a nyní i v létě, když si pustíme víc klimatizaci. Často končí rýmou i let letadlem.

Málokdo z nás dospělých virózu řádně vyleží, většinou chodíme do práce a těšíme se na víkend, že to vyležíme. No a pokud jste ještě maminka na mateřské, tak ani víkend neznamená odpočinek od povinností. Proto je třeba virózu zvládnout zahnat hned v prvopočátku.

Nabízím pár osvědčených "babských" rad.

Med - má velmi uvolňující účinky, proto se při kašli dává do čaje,
uvolní sliznice a tím se hlen snáz dostane z těla ven. Jen pozor, je to cukr, proto s ním nakládejte jako se šafránem.

Solný obklad - obyčejnou sůl má každý doma a jen málokdo ji používá zevně k léčení. Obyčejnou kuchyňskou sůl nahřejeme nasucho na pánvičce, zabalíme do utěrky a přiložíme na postižené místo (čelo, prsa). Ionty soli dokáží prostoupit kůží a vázat na sebe vlhkost - tedy pomáhají aby se hlen uvolnil. Tento obklad je velmi vhodný na čelo, když má někdo "zastydlou" rýmu. Sůl po použití nevyhazujte, schovejte a až někdo z rodiny bude potřebovat, stačí jen vysypat na pánev, nahřát a léčení může začít.

Cibulový obklad - tento obklad je skvělý na takový ten š
těkavý kašel. Recept není můj ale pátera Ferdy. Cibuli nakrájet na kostičky, trošku podusit na vodě a k ní přidat 2 polévkové lžíce koření fenyklu a 2 PL anýzu. Celcibuleé dusit, aby se směs prolnula a voda se vydusila. Pak jen směs zabalit do utěrky a teplé přiložit na prsa. Sice to nevoní nejlépe, ale účinkuje to fantasticky. Malé děti si většinou obklad dobrovolně nevezmou, takže já to dětem dávám vždy když usnou a pak cca za 2 hodiny, když jdu spát já, jim ho sundám. Větší děti si ho v průběhu noci sundavají sami, stejně tak i dospělí.

 

Cibulová šťáva - ta skvěle pomáhá při zahleněném krku, prostě když huhláte. Nakrájíte cibuli, posypete ji cukrem, cibule pustí šťávu a tu pak každých 30 minut pijete 1 čajovou lžičku.

Rozkrojená cibule - když už doma větší část rodiny marodí, tak si v obýváku dejte na talířek nakrojenou či rozkrojenou cibuli. Je vědecky prokázané, že cibule na sebe "chytá" bacily a díky tomu s nenakazí zbytek rodiny.

Česneková topinka - všechny dutiny na hlavě jsou vzájemně propojené a tak někomu může rýma "sednout" do uší. Tento osvědčený recept praktikovala moje babička, maminka a i já. Je pravda, že děti topinku snáší mnohem lépe než dospěláci. Takže nasucho opečete topinku, potřete ji silně česnekem, zabalíte do kapesníku a přiložíte na ucho. Ten kapesník, ve kterém je topinka zabalená, je velice důležitý. Česnek je silné antibiotikum a pokud by se setkal s kůží napřímo, mohl by ji popálit. Topinka v kapesníku neublíží pokožce, ale uleví od ucpaných dutin. Velmi účinná je také při zánětech středního ucha. Sotva si prckové začnou sahat na ouška, hned dávejte topinku, ať nejezdíte na píchání uší. Kdo to absolvoval, tak mi jistě dá za pravdu, že je to horor.

 

Sušenlotus-korený kořen lotusu - to už asi každý doma běžně nemá, ale vřele doporučuji mít ho stále doma jako součást domácí lékárničky. Dá se koupit ve zdravé výživě. Čaj z něj vyrobený opět odstraňuje ze sliznic hlen a zabraňuje dalšímu tvoření. Takže 1 kolečko lotusu si na 2-10 hodin namočíte a pak 7 minut vaříte. Vznikne růžová vodička bez chuti a zápachu a tu vypijete. Kdyby to děti nechtěly pít, tak jim to smíchejte do oblíbeného nápoje či do polévky, prostě něj
ak to do svých miláčků vpravte. U nás doma jakmile někdo začne popotahovat, tak celá rodina povinně pije čaj z kořene lotusu a jsme zdraví jako rybky:-)

Lékořicový sirup - pokud je kašel opravdu úporný a nic z výše jmenovaného během 2 dnů nezabere, tak zkuste vyšší kalibr a to je právě "lékořičák". Velmi výrazná pendreková chuť. Dá se koupit v lékárně nebo ve zdravé výživě. Já osobně nejraději používám lékořicový sirup z Ruska - to je sázka na jistotu. Je paradox, že děti ho milují a jedly by ho stále i bez kašle, dospělí se musí hodně nutit a začnou s ním, až když je jim už opravdu zle.

A ještě jedna rada na závěr z učení o projekcích těla. Hřbet rukou a nárty na nohou jsou projekcí plic. Proto když se Vám nebo Vašim dětem špatně dýchá, promasírujte si nejprve levý a pak pravý hřbet ruky od kloubů po zápěstí nebo večer "hlaďte" podobným způsobem dětem nohy. Je to velice příjemné a zároveň léčivé.

Posted in Domácí lékárna.

Napsat komentář